Ringerike Historielag

Tidspunkt: lørdag 22. august 2026 kl: 13:00
Sted: Hønefoss Kirkegård, Biblioteket og Hønefoss Kino
100 års markering siden lensmansmordene på Waagaard.
Program
Kl. 13:00 Vi starter ved gravene til lensmennene Aalde og Solumsmoen ved Hønefoss kirke. Her er det Ringerike Politipensjonistlag som er den ansvarlige for gjennomføringen. Det blir tale og kransnedleggelse, og Ringerike mannskor vil synge. Uniformert politi vil være tilstede som æresvakt.
Kl. 14:00 vil forfatter Svein Syversen ha boklansering for sin nye bok "Lensmannsmordene 1925 på Biblioteket. Dette er en faktabok om jakten og pågripelsen av de to morderne, krydret med forfatterens betraktninger og kommentarer.
Kl. 16:00 vil den gamle filmen “To mistenkelige personer” vises i Sal 1 på Hønefoss kino. Ringerike historielag har leid kinosalen og filmen. Filmen ble laget på begynnelsen av 1950-tallet av Tancred Ibsen, basert på en bok av Gunnar Larsen, men ble forbudt vist og ble ikke frigitt før på 90-tallet. - Billetter til filmen kan kjøpes via kinoens nettside eller direkte på kinoen. Vi anbefaler at billetter kjøpes i forkant.
• Link til billettkjøp: Velg sete | NFkino